Βιβή Νικολοπούλου Οικονομολόγος

Γεννήθηκα στην Κόρινθο όπου και ζω  . Είμαι απόφοιτος του Οικονομικού τμήματος της σχολής Νομικών, Οικονομικών, Πολιτικών σπουδών Αθήνας.

Μετά το τέλος των σπουδών μου παρακολούθησα μαθήματα χρήσης Η/Υ καθώς και σεμινάρια με θέμα το Management και  Marketing.

Το αντικείμενο , με γοήτευσε από την πρώτη στιγμή. Η πολυπλοκότητα του, η δυναμική του, η επαφή του με την καθημερινότητα και η αναγκαιότητά του το κάνουν ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Αν και έχει πολλές διεξόδους, (  απασχολήθηκα στο τμήμα διοίκησης – λογιστήριο εταιρίας και έχω διατηρήσει για κάποια χρόνια λογιστικό- φοροτεχνικό γραφείο)  προτίμησα την εκπαίδευση.

Έχω διδάξει σε ιδιωτικό και  δημόσιο ΙΕΚ μαθήματα της ειδικότητάς μου (Διοίκηση Επιχειρήσεων, Marketing, Χρηματοοικονομική Λογιστική, Οικονομική Θεωρία, Λογιστική εταιριών και ισολογισμών κ.α).  Σε δημόσιο σχολείο,   σαν αναπληρώτρια καθηγήτρια,  αρκετές φορές σε σχολεία της Κορίνθου αλλά και εκτός.

Ο χώρος της ιδιωτικής εκπαίδευσης μου ταιριάζει περισσότερο και από το 1997 είμαι στην Πρότυπη Παιδεία.  Αγαπώ τα παιδιά και τη δουλειά που κάνω.  Νιώθω   μεγάλη ικανοποίηση όταν η προσπάθεια μιας χρονιάς ολοκληρώνεται στα χαμόγελα επιτυχίας τους.  Είμαι δραστήρια (αυτό που λένε δεν στέκεται σε μια μεριά),   θέλω να βγαίνει δουλειά και επιθυμώ τα παιδιά   να ακολουθούν αυτό που τους μεταφέρω. Προτιμώ την ευθύτητα και την άμεση σχέση με τους μαθητές μου.

Και επειδή η ζωή μας δεν είναι μόνο δουλειά, τις ελεύθερες ώρες μου:

Διάβασμα, περπάτημα, κολύμπι και χαλάρωση στη θάλασσα το καλοκαίρι.  Μου αρέσουν οι εκδρομές και τα ταξίδια για αναψυχή ή για….. εξερεύνηση. Λίγο γυμναστική και …χορός Latin. Το ski είναι στα μελλοντικά μου σχέδια.

Για να διαβάζεις αυτό το προφίλ σημαίνει ότι έγινες ( ή επιθυμείς να γίνεις)  μέλος του φροντιστηρίου μας. Αν θέλεις περισσότερα δείγματα της δουλειάς μου (και της δουλειάς του δυναμικού του φροντιστηρίου) μπορείς να κάνεις περιήγηση στο site μας και αυτό θα σε οδηγήσει . Επίσης μπορείς να ξεφυλλίσεις το  βοήθημα  «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» για τη Γ΄Λυκείου του Γ. Δρέττα  εκδόσεις Κωστόγιαννος όπου έχω συμμετοχή και περιέχει  διαγωνίσματα και επαναληπτικές ασκήσεις του μαθήματος και μπορεί να βοηθήσει για μια καλή επανάληψη (μπορώ να στο δανείσω).

Και φυσικά μπορούμε να τα πούμε και από κοντά!!!!!!!

Καλή περιήγηση